Dzień Patriotyczny

465

We wtorek 10 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Patriotyczny. Na korytarzach zaroiło się od mundurów harcerskich gdyż ujawnili się wszyscy harcerze z zespołu szkół. Reprezentowali oni swoje zastępy i opowiadali o wszystkim, co jest związane z ich pasją – scoutingiem.

Zostaliśmy zapoznani z historią Roberta Baden Powella – założyciela stowarzyszeń harcerskich…

Poznaliśmy harcerstwo od podszewki, zaznajomiliśmy się z dwoma odłamami pierwotnej organizacji – ZHP i ZHR – oraz z ich zasadami. Następnie przedstawiciele zastępów zachęcili nas do działalności w harcerstwie poprzez opowieści o akcjach i zlotach organizowanych przez członków, śpiewanie harcerskich przyśpiewek oraz prezentacje zdjęć z obozów i biwaków. Na koniec pokazu harcerze ze stopniem ratownika wykazali się wiedzą medyczną i swoimi umiejętnościami pokazując jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanej osobie.

Pan Paweł Cierechowicz przewodniczył wycieczkom do kościoła na Wzgórzu św. Wojciecha. Zaprowadził nas do podziemi, gdzie opowiadał o spoczywających tam Polakach, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla ojczyzny, między innymi o Józefie Wybickim.

Tego dnia mogliśmy także wysłuchać wykładów członków NSR kapitanów Jacka Marczaka oraz Przemysława Majewskiego o zawodzie żołnierza, panownie opowiadali ile poświęcenia i oddania krajowi potrzeba w tej pracy. Obejrzeliśmy także prezentację o misji w Iraku.

Tradycję ułańską XV Pułku Ułanów Poznańskich przybliżył Pan Michał Andrzejak, natomiast  pracownik IPN oraz wykładowca historii na poznańskim uniwersytecie dr hab. Konrad Białecki opwiadał o patriotyzmie w PRL-u.

Nasi licealiści M. Biniek oraz F. Furmaniak przedstawili nam swoją pasję jaką jest rekonstrukcja wydarzeń historycznych.

Ten dzień dostarczył nam wiele wiedzy historycznej i patriotycznej, a także skłonił do refleksji nad Dniem Niepodległości.
Dziękujemy wszystkim Gościom, Nauczycielom i Harcerzom za przygotowanie Dnia Patriotycznego.

{gallery}wydarzenia/dzien_patriotyczny_2015{/gallery}