Dzień patriotyczny w klasach 4-8 SP

468

Święto Niepodległości w naszej szkole, jak co roku, obchodzone było bardzo uroczyście. Biało-czerwone barwy, galowe stroje, program przygotowany przez uczniów i nauczycieli. To wszystko miało podkreślać wyjątkowość dnia.

W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej, po odśpiewaniu hymnu, przeszli do auli. Tam obejrzeli przedstawienie przygotowane przez koło teatralne pt. “Niezwykli goście”. Na scenie pojawili się bohaterowie naszej historii, tej dawnej – Izabela Czartoryska, Henryka Pustowójtówna, Maria Skłodowska-Curie, i tej nowszej – Krystyna Krahelska, Rotmistrz Witold Pilecki, Pułkownik Ryszard Kukliński. Odwiedzili oni naszych uczniów, aby opowiedzieć o swojej służbie dla Polski, o pracy, nauce i walce dla Niej. Przywołani bohaterowie uświadomili nam, że Ojczyźnie można służyć na różne sposoby. Dzisiaj jest to zadanie i zobowiązanie dla nas. Tak właśnie kończy się ta interesująca inscenizacja, pytaniem zmuszającym do refleksji nad tym, w jaki sposób my możemy służyć Rzeczpospolitej.

To nie był koniec atrakcji tego dnia. Harcerze przygotowali jeszcze wielką krzyżówkę związaną z historią Polski. W odgadywaniu haseł uczestniczyli wszyscy zgromadzeni. Emocje momentami sięgały zenitu.
Na koniec obejrzeliśmy fragmenty filmu “Niepodległość”. I znowu, tym razem na ekranie, odwiedzili nas niezwykli Goście, Ojcowie naszej niepodległości; Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński, gen. Haller i wielu innych.

Alicja Ruczaj

 

{gallery}wydarzenia/2019_11_18_Dzien_patriotyczny_w_klasach_4-8_SP{/gallery}