Geometria w muzyce

640

W dniu 20 października 2016 roku uczniowie Gimnazjum Sióstr Urszulanek wraz z p. Sobaszkiewicz uczestniczyli w interesującym wykładzie popularnonaukowym pt. „Geometria w muzyce”, odbywającym się w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego przy ul. Święty Marcin 87 w Poznaniu.


Wydarzenie to było realizowane w ramach projektu „Potęga Matematyki” finansowanego przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania. Przygotowali je pracownicy naukowi Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.
Mimo że matematyka i muzyka są, wydawałoby się, zupełnie odległymi dziedzinami, prelegenci ukazali podobieństwa łączące geometrię z muzyką. Podczas spotkania rozpoczęto rozważania od układu współrzędnych występującego w matematyce oraz geografii, a także odwołano się do układu współrzędnych wspominając określanie pól na szachownicy. Co się dalej okazało wykorzystywana w muzyce pięciolinia jest również dla każdego muzyka swoistym układem współrzędnych, bowiem analizując nuty znajdujące się na pięciolinii, można pokusić się o stwierdzenie, że pięciolinia jest układem współrzędnych ukazującym upływ czasu na osi odciętych oraz wysokość dźwięku na osi rzędnych.
Kontynuując rozważania na temat podobieństw geometrii i muzyki, prelegenci poszukiwali pojęć wspólnych. Podczas wykładu uczniowie mieli okazję usłyszeć na żywo rozmaite muzyczne translacje oraz symetrie wykonane przez dwie skrzypaczki z Akademii Muzycznej, a także profesora z Wydziału Instrumentów Smyczkowych tejże Akademii grającego na fortepianie.
Uczestnicy wykładu mieli przyjemność wysłuchać odpowiednie analogie przekształceń geometrycznych, występujących w kompozycjach wielkich mistrzów: Mozarta, Pachelbela i Bacha. Były to m.in. „Inwencja dwugłosowa C-dur” i „Inwencja dwugłosowa D-moll” J. S. Bacha, „Sonata Księżycowa” L. van Beethovena, „Kaprys Muzyczny” W. A. Mozarta, „W grocie Króla Gór” E. Griega, „Canon D-dur” J. Pachelbela i wiele innych. Pod koniec cała sala wykonała na trzy głosy kanon „Panie Janie”.
Wykład był bardzo ciekawy, wszyscy uczniowie byli zachwyceni sposobem jego przeprowadzenia, tym co mieli możliwość usłyszeć oraz tym czego się dowiedzieli i niewątpliwie nauczyli. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych wykładów będących elementami interdyscyplinarnego cyklu „Matematyka w Muzyce i Muzyka w Matematyce”, którego celem jest ukazanie związków i podobieństw pomiędzy tymi odległymi – na pozór – dziedzinami.

{gallery}wydarzenia/Geometria_muzyka_2016{/gallery}