I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Szkoły Podstawowej „ULKI 2018”

579

W dniu 23 maja 2018 r. w Zespole Szkół Urszulańskich w Poznaniu zorganizowany został I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Szkoły Podstawowej „ULKI 2018”
w szachach.

Zorganizowane zostały dwa oddzielne turnieje szachowe: dla klasy I i dla klasy IV. Zespół Szkół Urszulańskich prowadzi od tego roku szkolnego naukę gry
w szachy w klasie I, w ramach programu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Dzięki inicjatywie Pani Katarzyny Jelinek prowadzącej zajęcia szachowe w I klasie, do udziału w turniejach klasy I, jak i klasy IV zgłosiła się większość uczniów tych klas. Dla wielu z nich był to pierwszy „prawdziwy” turniej szachowy –
z użyciem zegarów szachowych i rozgrywany według przepisów PZSzach. Oba turnieje rozegrane zostały systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 5 rund,
z tempem gry po 15 minut na partię dla uczestnika. W grupie klasy I w rozgrywkach wzięło udział 18 uczestników – w tym 11 dziewcząt. Wśród uczestników trudno było wskazywać faworyta. Ostatecznie po zaciętej rywalizacji trzy pierwsze miejsca zajęli chłopcy: kolejno Wojciech Drzymała 5,0 pkt., Michał Jachnik 4,0 pkt. i Nikodem Szymański 3,5 pkt. Najlepszą dziewczynką była Alicja Rux z wynikiem 3,0 pkt., która zajęła VI miejsce. W grupie klasy IV udział wzięło 17 uczestników, w tym 9 dziewcząt. Grupa ta miała dwóch faworytów: Piotra Kreczyńskiego – jedynego zawodnika z kategorią szachową oraz Helenę Śliwińską, która uczestniczyła już wcześniej
w turniejach szachowych. Faworyci nie zawiedli: Piotr ze 100% wynikiem 5,0 pkt. zajął I miejsce, a Helena z wynikiem 4,0 pkt. była II. Na trzecim miejscu, również z wynikiem 4,0 pkt., turniej ukończyła Teresa Wiatr. Na zakończenie turnieju przybyła siostra dyrektor Beata Maćkowiak, która pogratulowała wszystkim uczestnikom wspaniałej sportowej rywalizacji, wręczyła nagrody i dyplomy najlepszym uczestnikom obu turniejów oraz w podsumowaniu zawodów podkreśliła, że turnieje będą kontynuowane. Po zakończeniu turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek. Uczestnicy obu turniejów, mimo braku doświadczenia w grze w turniejach szachowych, spisali się znakomicie: walczyli naprawdę jak prawdziwi sportowcy i starali się rozgrywać dobre partie szachów. Każdy ich start w kolejnych turniejach z pewnością wpłynie pozytywnie na reprezentowany przez nich poziom opanowania „królewskiej gry”.