Klasa 2a poznaje Irlandię

183

W roku szkolnym 2023/2024 klasa 2A SP uczestniczyła w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Europa i ja”. Głównym celem projektu było przybliżenie uczniom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Wybranym przez nas państwem była Irlandia. To właśnie ten europejski kraj chcieliśmy lepiej poznać.
Realizację projektu zaczęliśmy od informacji o tym, gdzie Irlandia leży na mapie, jakie ma symbole narodowe. Wysłuchaliśmy hymnu narodowego w dwóch wersjach – celtyckiej i angielskiej. Poznaliśmy ciekawe miejsca, warte odwiedzenia. W listopadzie oglądaliśmy zdjęcia oraz prezentację o zwierzętach i roślinności tego kraju. Najwięcej jest owiec , zajęcy, jeleni , ptaków: mew i maskonurów. Nie mieszkają tam węże. Lasów jest niewiele, przeważają pola uprawne oraz otwarte torfowiska, porośnięte wrzosem. Dzieci wykonały rysunki maskonurów, delfinów, jeleni.
W lutym zaznajamialiśmy się z muzyką i krótką historią tańca irlandzkiego. Poznaliśmy podstawowe kroki do tańca Irish Jig. Nauczyliśmy się i zatańczyliśmy wspólnie ludowy taniec „Irish Stew”.
W marcu mieliśmy okazje poznać wybrane baśnie i legendy tego kraju. Wysłuchaliśmy legendy o św. Patryku i dowiedzieliśmy się m.in. co św. Patryk ma wspólnego z trójlistną koniczyną, która jest symbolem Zielonej Wyspy a także w jaki sposób dzisiaj obchodzi się święto św. Patryka w Irlandii i na całym świecie. Zaciekawiła nas także opowieść o małym skrzacie Leprechaunie. Jest on bohaterem legendy o skarbie ukrytym na końcu tęczy. Ten sympatyczny skrzat ma nawet własne muzeum w Dublinie, stolicy Irlandii.
W kwietniu spotkaliśmy się z irlandzką kuchnią. Wiemy, co Irlandczycy lubią jeść na śniadanie, jakie mają dania narodowe i co jedzą na co dzień. Wykonaliśmy irlandzkie ciasteczka owsiane czyli hobnob buiscuits. Wysłaliśmy kartkę z pozdrowieniami do organizatorów projektu.
Ostatnim zadaniem było przyjrzenie się tradycyjnym sportom irlandzkim. Irlandia szczyci się wyjątkowymi dyscyplinami sportowymi, które uprawiane są tylko przez Irlandczyków. Są to hurling oraz futbol gaelicki.
Poprzez udział w projekcie uczestnicy zdobyli nowe doświadczenia, rozwinęli zainteresowania dotyczące Europy, pozyskali nowe informacje na temat kultur innych państw, a także udoskonalili umiejętność pracy grupowej.