Klasy drugie w projekcie czytelniczym

446

Klasy drugie w tym roku szkolnym biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Celem projektu jest między innymi rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej oraz rozwijanie aktywności czytelniczej.

W ramach I modułu uczniowie omawiali lekturę Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. W swoich lekturnikach umieścili najważniejsze informacje o książce i autorce. Potem realizowali różne zadania wyznaczone w programie projektu. Wykonali zakładki do książki i obdarowali nimi kolegów oraz koleżanki. Niektórzy wykonali makietę Bullerbyn, którą można było podziwiać na przerwach, a inna grupa wykonała w pudełku pokój Lisy. Wykonali też mapę Bullerbyn zaznaczając na niej miejsca ulubione przez bohaterów lektury. Na tablicy zawisł plakat zachęcający do przeczytania tej książki. Dużą frajdą okazało się wykonanie portretów głównych bohaterów.
Zaprosiliśmy również na zajęcia p. Elizę Lisiecką, która poczytała nam rozdział o Bożym Narodzeniu. Była to dobra okazja, by porozmawiać o różnych zwyczajach i tradycjach związanych z tymi Świętami.

Na zakończenie pierwszego modułu gościliśmy też studentów skandywistyki z UAM. Przygotowali nam montaż słowno-muzyczny związany z tradycjami świątecznymi w Szwecji. Głównie przybliżyli nam Święto Światła, które obchodzi się w Szwecji 13 grudnia na pamiątkę jego patronki św. Łucji. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w rzeczywistości Bullerbyn nie istnieje, ale jest bardzo podobne do Sevedstorp, w którym szwedzka pisarka Astrid Lindgren spędziła dzieciństwo. Chyba każdy marzył, by chociaż na chwilę znaleźć się w tym urokliwym miejscu.

s. Irena

 

{gallery}wydarzenia/2020_01_08_Klasy_drugie_w_projekcie_czytelniczym{/gallery}