Nieznany impresjonizm

609

Pod koniec lutego zwiedzaliśmy wystawę „Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni” prezentowaną w Centrum Kultury Zamek. Ekspozycję z dużym zainteresowaniem oglądały klasy siódme oraz Va. 

Można było zobaczyć prawdziwą prasę drukarską z końca XIX wieku oraz wykonane w różnych technikach grafiki z Muzeum Ashmolean w Oxfordzie oraz Muzeum Narodowego w Krakowie takich autorów jak: Camille Pissarro, Paul Cezanne czy Eduard Manet. Twórcy związani z nurtem impresjonistycznym kojarzeni są raczej 

z malarstwem, jasną paletą i świetlistością barw. Na wystawie zaprezentowano natomiast prace graficzne, w których dominuje czerń, a kolor odgrywa raczej marginalną rolę. Artyści podejmowali jednak podobnie jak w malarstwie charakterystyczne dla tego okresu tematy: uchwycenie zmieniającego się w ciągu dnia oświetlenia, widok miasta w deszczu, połyskujące kałuże na ulicy, pejzaże z motywem rzeki lub morza oraz sceny z codziennego życia, portrety znanych i mniej znanych osób. 

W czasie zwiedzania wystawy uczniowie dowiedzieli się, jak autorzy zaznaczali, że nie planują już wykorzystywać danej matrycy, w jaki sposób kolejność wydruku wpływała na wartość odbitki, a także jak radzili sobie z dokładnością w przypadku nakładania kilku kolorów na jedną pracę.

Mam wrażenie, że dla wielu osób dużym odkryciem było to, że grafika istniała przed komputerem, a impresjoniści to nie tylko świetni malarze.

Joanna Cofta

 

{gallery}wydarzenia/2020_03_07_Nieznany_impresjonizm{/gallery}