Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

427

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest powodem do wielkiej dumy i radości. Wielu z nas dało temu wyraz również w swoich małych Ojczyznach.
Poniżej krótka relacja przygotowana przez uczniów klasy 3a gimnazjum: Jana Kaźmierskiego oraz Michała Krawczyka.


„Dnia 11 listopada 2018 r. o godz. 11.00, w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu rozpoczęła się Msza święta w intencji Ojczyzny.
Licznie zgromadzeni parafianie dziękowali za stulecie odzyskania niepodległości. Oprawą muzyczną zajęły się dwa chóry, które pozwoliły w jeszcze bardziej uroczysty sposób przeżyć ten dzień.
Po liturgii parafianie zgromadzili się na kościelnym dziedzińcu, skąd rozpoczął się marsz pod pomnik poświęcony pamięci poległych i pomordowanych poznańskich harcerzy w latach 1939-1945, usytuowany przy ul. Szarych Szeregów.
Podczas pochodu czuło się rodzinną atmosferę. Można było zobaczyć najmłodszych, ale także starszych mieszkańców Podolan, co pokazało, jak wszyscy jesteśmy związani z Ojczyzną. Przy pomniku odśpiewaliśmy hymn oraz wysłuchaliśmy ciekawych wystąpień. Głos zabrał m.in. ksiądz proboszcz tutejszej parafii, od którego mogliśmy się dowiedzieć, że brat jego dziadka brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Odmówiliśmy też modlitwę „Ojcze Nasz” w intencji wszystkich poległych.
Po części oficjalnej w hotelu Ilonn odbyły się wspólne „śpiewanki” patriotyczne, a każdy chętny mógł poczęstować się tradycyjnym rogalem świętomarcińskim.
Bardzo spodobała się nam ta inicjatywa, ponieważ połączyła mieszkańców w celu świętowania tego historycznego dnia. Mamy nadzieję, że w tego typu wydarzeniach będziemy mogli brać udział częściej.”

{gallery}wydarzenia/11_11_2018_obchody{/gallery}