Rajd Patriotyczny

469

Od 9 do 12 września grupa uczniów naszego liceum uczestniczyła w “Rajdzie Patriotycznym Śladami Armii Krajowej do Puszczy Świętokrzyskiej”.


Organizatorami rajdu było Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, którego koło działa w naszej szkole, oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska.
W ciągu czterech dni uczniowie mieli możliwość poznania wspaniałych zabytków historii, miejsc związanych z działalnością AK oraz z walkami żołnierzy polskich we wrześniu 1939 roku, a przede wszystkim spotkania się ze świadkami historii – żołnierzami AK.
Zwiedzaliśmy Piotrków Trybunalski, wspaniałe opactwa cysterskie w Sulejowie i Wąchocku, gdzie uczestniczyliśmy wraz z pocztem sztandarowym AK w niedzielnej Mszy Świętej. Poznaliśmy losy żołnierzy majora Jana Piwnika “Ponurego” i oddaliśmy im hołd w miejscu ich obozowiska, na polanie Wykus w Puszczy Świętokrzyskiej. Byliśmy w świętokrzyskich Krzemionkach, gdzie zwiedzaliśmy prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego. Ostatniego dnia wyprawy zapoznaliśmy się z historią pani Walewskiej, odwiedzając pałac w Walewicach oraz oddaliśmy hołd żołnierzom 15 Pułku Ułanów Poznańskich na polach bitwy nad Bzurą, składając kwiaty i znicze w miejscach pamięci w Ziewanicach i Bielawach.
Mam nadzieję, że możliwość tak żywego i intensywnego kontaktu z historią, jaką mieli uczestnicy rajdu, zachęci Was do własnych dociekań historycznych i do aktywności w szkolnym kole WSPAK.
Uczestnikiem rajdu był również nasz absolwent Adam Ławniczak, który jest autorem zamieszczonych zdjęć.
Paweł Cierechowicz

{gallery}wydarzenia/Rajd_Patriotyczny_2016{/gallery}