Urszulański Dzień Kobiet

693

Od kilku lat ósmego grudniaw Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzimy Urszulański Dzień Kobiet. Zwykle rozpoczyna się on niespodzianką przygotowaną przez męską część naszej szkoły, później mają miejsce wykłady, prelekcje i warsztaty przygotowane specjalnie dla dziewcząt.
W tym roku Dzień Kobiet podzielony był na dwa dni. Uczniowie licealni zaproszeni zostali na prelekcję p. Bogny Białeckiej. Jest ona psychologiem i autorem wielu publikacji z zakresu problematyki rodziny. W wykładzie dla naszych uczniów p. Białecka postarała się odpowiedzieć na pytania o tożsamość kobiety i mężczyzny w XXI wieku. Omówiła stereotypy odnoszące się do obu płci, ich podstawy z punktu widzenia badań naukowych. Starała się także podpowiedzieć, jak młodzi ludzie mogą świadomie budować swoją kobiecość i męskość.


Drugim dniem świętowania była środa, 9 grudnia, kiedy to uczennice gimnazjalne miały swoje specjalne chwile. Każda z nich powitana została różą – był to prezent przygotowany dla nich przez klasy męskie. Po części wspólnej w auli, dziewczęta udały się na zajęcia w grupach, gdzie wysłuchać mogły przygotowanych dla nich prezentacji. Nasze zaproszenie do dzielenia się doświadczeniem przyjęły w tym roku: s. Maria Kwiek – wykład  o godności kobiety,p. Sylwia Wytykowska – o relacji damsko-męskiej na przykładzie własnego małżeństwa, p. Monika Sierzputowska – o wartości życia na bazie doświadczenia pracy jako neonatolog, p. Ewa Umińska-Krygier – emocjach i budowaniu relacji. Oprócz tego dziewczęta mogły uczestniczyć w warsztatach wielbienia tańcem prowadzonych przez p. Magdalenę Pawlik
Podczas świętowania  nasi uczniowie zamienili mundurki na odświętne stroje. Garnitury u chłopców i sukienki u dziewcząt na pewno sprawiły, że wszyscy czuliśmy wyjątkowość tych dni. Następnym razem role się zamienią i w marcu obchodzić będziemy Urszulański Dzień Mężczyzny.
{gallery}wydarzenia/UDK_2015{/gallery}