Archipelag Skarbów 2020

508
archipelag

Dnia 5 i 6 marca w naszej szkole odbył się Archipelag Skarbów. Jest to program profilaktyczny przeznaczony dla młodzieży. U nas uczestniczyli w nim uczniowie klas 7 i 8.

Twórcy Archipelagu mają za cel pokazanie młodym ludziom, że ważne dla człowieka cele to największe skarby, a na ich zdobycie warto zaczekać, nie zadowalając się tylko dobrami chwilowymi, łatwymi do zdobycia i mało wartościowymi. Wielka skrzynia skarbów jest w tym programie motywem przewodnim i do niego nieustannie odwołują się prowadzący.

W trakcie dwóch dni spotkań pojawiał się także motyw tygrysa jako symbolu groźnych sił mieszkających w nas. Ich ujarzmienie i oswojenie jest podstawowym zadaniem człowieka na jego życiowej drodze.

Po pierwszym dniu uczniowie zostali zaproszeni do przygotowania pracy na Festiwal Twórczości. Miała ona pokazywać, w jaki sposób młodzież radzi sobie z tygrysami w sobie. Nasi uczniowie wykorzystali różne sposoby na przekazanie przesłania, m.in. wiersze, rysunki. Pojawiły się nawet wzory fizyczne i chemiczne.

Program Archipelag Skarbów pojawia się w naszej szkole cyklicznie i zbiera bardzo pozytywne opinie zarówno ze strony nauczycieli, jak i uczniów. Największą jego zaletą jest to, że współgra programem wychowawczo -profilaktycznym szkoły urszulańskiej i wzmacnia nasze działania.

Agnieszka Kamińska
pedagog

 

archipelag