Dzień łowiecki

629

Darzbór!
Oj, działo się dzisiaj w naszym gimnazjum, działo. Dźwięki rogów myśliwskich, głosy jeleni na rykowisku, kniazienie zajęcy, szczekanie sarny rozlegały się z sal lekcyjnych i auli, a z parteru unosiła się cudowna woń rozmarynu ze smakowitej dziczyzny, którą byliśmy częstowani po zakończeniu spotkań i wykładów.
Cóż się wydarzyło? Otóż, dzięki inicjatywie pani Grażyny Wasilewskiej przy pomocy pana mgr. inż. Michała Kolasińskiego pojawili się w szkole znawcy i miłośnicy naszych puszcz i kniei. Mogliśmy wysłuchać wykładów na różnorodne tematy związane z kulturotwórczą rolą lasu; dr Anny Wierzbickiej z Katedry Łowiectwa o zagrożeniach z lasu, prof. Anny Matulewskiej z UAM o zabobonach w języku łowieckim, dr. Tomasza Książczyka z Instytutu Genetyki Roślin PAN wykład o intrygującym tytule “Łowienie gwiazd”, pan Bartłomiej Krąkowski (ornitolog) opowiedział o badaniach nad gęsiami z użyciem nadajników satelitarnych, niezwykle ciekawą gawędę o zwyczajach jeleni, saren i zajęcy usłyszeliśmy od pana Michała Idczaka (kynologa, z rodziny leśników), przeplataną odgłosami zwierząt wykonanymi przy pomocy różnych tub, muszli, gwizdków, piszczałek i rąk.

Pan Tomasz Wykner (leśnik, kynolog, sokolnik) przybliżył nam historię sokolnictwa i psów myśliwskich; nie mieliśmy pojęcia, że jest ona tak długa, a tradycja polowania z sokołem sięga czasów sprzed naszej ery. Ks. dr Jan Słowiński opowiedział o św. Hubercie i innych patronach myślistwa, a całość zwieńczyła wystawa części zbiorów pana Ryszarda Wagnera, leśnika i kolekcjonera, na temat “Ekslibrys i grafika artystyczna”. Oczywiście dominującym motywem wystawy była przyroda. Pan Wagner z pasją mówił o swoich zamiłowaniach: leśnictwie i kolekcjonerstwie. Swoje rozważania odnosił do sztuki, zwłaszcza grafiki i literatury, mogliśmy przy okazji wysłuchać recytacji fragmentu z “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Na koniec prelegent przytoczył słowa Zenona Przesmyckiego: “Żyjąc w pięknie, człowiek sam piękniejszym, szlachetniejszym i wyrazistym się staje”. Słowa te odniósł do życia zgodnego z naturą, systemu wyznawanych wartości i wiary.
Ostatnim punktem programu był koncert zespołu Babrzysko, który poprowadził i gawędą o muzykach i muzyce związanej z łowami urozmaicił, kompozytor i muzyk, dr Krzysztof Kadlec.
Język, zwyczaje, tradycje łowieckie są ciągle żywe i pielęgnowane w polskich kołach łowieckich, o tym, że są ważne dla historii naszego kraju świadczy fakt, że organizacja UNESCO postanowiła wpisać je na listę dziedzictwa światowej kultury.
To był niezwykle ciekawy, intensywny i inspirujący dzień. Wielkie podziękowania dla organizatorki, pani Grażyny Wasilewskiej, pana Michała Kolasińskiego i wszystkich wykładowców. Niech św. Hubert błogosławi i strzeże.

{gallery}wydarzenia/Dzik_2017{/gallery}