INSIEME – razem we Wrocławiu!

553

W dniach 22 – 24 listopada 2019 grupa piętnastu licealistek razem z s. Agnieszką Świętoń i s. Anetą Zbijewską uczestniczyła w spotkaniu młodych ludzi, licealistów szkół urszulańskich z całej Polski pod hasłem: INSIEME – Muzyka. Inicjatorem tego wydarzenia było Liceum Urszulańskie z Wrocławia. Celem spotkania była integracja młodzieży, poznawanie nowych fascynujących miejsc oraz wymiana doświadczeń.

Pierwszego dnia zjazdu integracyjnego uczniowie liceów z Poznania, Rybnika i Wrocławia, spotkali się w auli szkolnej, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie uczestników oraz prezentacja poszczególnych grup – najpierw informacyjna o szkole, a potem muzyczna. Po obiedzie organizatorzy przygotowali dla gości spacer po starówce, podczas którego rozwiązywali zadania wokół krasnali. Po powrocie do szkoły wszyscy uczestnicy warsztatów wzięli udział w sesji gier integracyjnych. Punktem kulminacyjnym dnia był koncert zaprzyjaźnionego zespołu muzycznego 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach. Dzień zakończył się modlitwą uwielbienia, podczas której młodzież adorowała Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w centrum nauki i wiedzy o wodzie HYDROPOLIS. Po dwugodzinnym zwiedzaniu bardzo ciekawej wystawy, młodzież udała się na krótki spacer po najstarszej części Wrocławia – Ostrowie Tumskim. Uczniowie ze szkoły wrocławskiej świetnie spisali się jako przewodnicy.

Po tak intensywnym przedpołudniu czekał na wszystkich obiad, a po nim rozpoczęły się czterogodzinne warsztaty muzyczne z Anną Marią Mbayo – wokalistką, kompozytorką i pedagogiem szkół muzycznych znaną z wrocławskiego projektu Gospel Life. Ten czas zaowocował powstaniem orkiestry INSIEME. Wieczorem młodzież szkół urszulańskich spędziła czas na wspólnych tańcach i rozmowach.

Ostatni dzień warsztatów był krótki, ale bardzo intensywny. Przed południem wszyscy uczestnicy warsztatów wraz z siostrami urszulankami ze wspólnoty wrocławskiej modlili się wspólnie na Mszy Świętej. Po niej zaś odbył się pierwszy koncert orkiestry INSIEME pod dyrygenturą żywiołowej solistki Anny Marii Mbayo i akompaniatora Dominika Mąkosy. Młodzież śpiewała po polsku, angielsku, a nawet w języku suahili, angażując w to całą publiczność!

Czas wspólnego RAZEM dobiegł końca. Czy za rok ponownie spotkamy się na INSIEME we Wrocławiu? Niewykluczone, że następnym razem to nasza młodzież ugości licea urszulańskie z Wrocławia czy Rybnika.

s. Agnieszka Świętoń

 

Spotkanie INSIEME we Wrocławiu było bogate w różnorodne atrakcje i naprawdę dobrze przygotowane, nie nudziliśmy się ani przez chwilę. Mieliśmy okazję poznać uczniów liceów z Wrocławia i Rybnika, dzięki wspólnym warsztatom, zwiedzaniu Wrocławia, a także dzięki temu, że nocowaliśmy u rodzin licealistów z Wrocławia. To pozwoliło mi głębiej poznać kilka osób, porozmawiać z nimi (nie tylko o szkole) i bardzo miło spędzić wspólnie czas. Największe wrażenie zrobiły na mnie warsztaty Gospel prowadzone przez wspaniałą dyrygentkę, Annę Marię Mbayo, która nauczyła nas śpiewać i chwalić Pana nie tylko głosem, ale również tańcem, okrzykami, a przede wszystkim – całym sercem. Zwieńczeniem warsztatów był koncert. Czuję, że stworzyliśmy razem piękną wspólnotę Potrafimy razem się bawić, uczyć, tańczyć i śpiewać, modlić się i przebywać wspólnie w miłej atmosferze. Ogromnie dziękuję, że mogłam uczestniczyć w INSIEME, mam nadzieję, że nie ostatni raz! /Ola Komasa, II LO

 

Wydarzenie INSIEME muzyka było dla nas cenne i rozwijające. Nocowaliśmy w rodzinach uczniów szkoły we Wrocławiu. Oprócz integracji z innymi uczniami szkół urszulańskich miałyśmy okazję bliższego poznania muzyki gospel. Jest to wspaniały sposób na wyrażenie uczuć i wychwalanie Boga poprzez śpiew. Warsztaty prowadziła pani Anna Maria Mbayo, która podzieliła się z nami swoim doświadczeniem i niesamowitą energią. Razem z uczniami szkół we Wrocławiu i Rybniku tworzyliśmy spójną i piękną całość. Wspólnie włożyliśmy dużo pracy i serca w śpiewanie, co mogliśmy zaprezentować następnego dnia. I udało się. Stworzyliśmy coś pięknego, co jako wspomnienie z pewnością pozostanie w naszej pamięci. Cieszymy się, że mogłyśmy poznać nowych ludzi oraz doświadczyć tak rozwojowej formy spotkania z rówieśnikami. Jeśli się powtórzy, chętnie ponownie weźmiemy udział w tym wydarzeniu./Katarzyna Kuczek, kl. IILO

 

{gallery}wydarzenia/2019_11_29_INSIEME_razem_we_Wroclawiu{/gallery}