Konferencja dla rodziców “Miłość – afirmacja, wymaganie, rozwój”

582

W ubiegłą sobotę, 26. stycznia, w naszej szkole odbyła się konferencja dla rodziców „Miłość – afirmacja, wymaganie, rozwój”, poprowadzona przez diakona Marcina Gajdę. Organizatorami spotkania były Zespół Szkół Urszulańskich oraz Fundacja Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju VINEA z Poznania.

W trakcie konferencji prowadzący z dużym znawstwem zagadnienia i erudycją, a momentami także i poczuciem humoru, poruszał tematy trudne i kontrowersyjne, starając się odpowiedzieć na kluczowe dla każdego pytania: „Czym jest miłość? Po czym poznać, czy kochamy właściwie naszych bliskich?”. Marcin Gajda, z zawodu lekarz i psychoterapeuta, a w życiu prywatnym mąż i ojciec czwórki dzieci, jest wraz z żoną Moniką, współzałożycielem Fundacji Theosis oraz współautorem książek i płyt CD poświęconych problemom, z jakimi zmierzyć się musi w obecnej chwili większość małżeństw starających się wychowywać dzieci zgodnie z przesłaniem Ewangelii.

W trakcie spotkania szczególnie podkreślone zostało istnienie dwóch równoważnych „skrzydeł” umożliwiających wzrost miłości w rodzinie i jej dające szczęście oddziaływanie zarówno na współmałżonków, jak i na dzieci. Jednym z tych „skrzydeł” jest afirmacja, a drugim stawianie wymagań. Każdemu z nich poświęcono dokładne, wzbogacone wieloma z życia wziętymi przykładami, omówienie.

Powyższe zagadnienia zilustrowane zostały kilkoma bardzo dobrze dobranymi tematycznie medytacjami, pozwalającymi pogłębić osobiste doświadczenie uczestników konferencji.
Cztery godziny minęły błyskawicznie, a przygotowany przez Siostry poczęstunek, kawa i herbata pomagał zregenerować siły i po krótkich przerwach wracać z nowym zainteresowaniem do uczestnictwa w konferencji.

Wielokrotnie w ciągu ostatnich lat brałam udział w różnych spotkaniach tego typu. Muszę jednak podkreślić, że niewiele z nich poprowadzonych zostało z równym profesjonalizmem. Waga i aktualność tematyki, jasność wywodu, atrakcyjna forma przekazu słownego wzbogaconego slajdami oraz adekwatność stosowanych pojęć i przykładów, sprawiły, że uczestniczenie w tej konferencji uważam za jedno z ważniejszych doświadczeń w kształtowaniu mojej postawy i zachowań jako współmałżonka i rodzica. Ogromnie wdzięczna jestem Prelegentowi oraz Organizatorom za wysiłek włożony w zorganizowanie i przeprowadzenie tego spotkania. Mam nadzieję, że zaważy ono na relacjach w mojej rodzinie i pomoże w bardziej świadomym i mądrzejszym wychowywaniu trójki moich dzieci. Z pewnością wpłynie także na układy małżeńskie. Zgodnie z hasłem głoszonym w trakcie spotkania: „Im więcej miłości, tym więcej miłości”.

Dziękuję.

Zofia Kasztańska
{gallery}wydarzenia/26_01_2019_konferencja_dla_rodzicow{/gallery}