Najmłodsi o różańcu

596
Wszystko zaczęło się w klasztorach, gdzie od dawien dawna mnisi w ramach obowiązkowej modlitwy odmawiali 150 psalmów dawidowych. Wynikało to z tego, że w psalmach zapisana jest historia naszego zbawienia. 

Było to jednak dość kłopotliwe, gdyż w tamtych czasach nie było zbyt wielu egzemplarzy Biblii, a psalmy trzeba było znać na pamięć. Ok 850 roku, pewien mnich irlandzkiego pochodzenia zaproponował, by zamiast psalmów odmawiać 150 razy modlitwę Ojcze nasz,  rozważając w tym czasie życie Jezusa. Modlitwy te odmawiano, używając kamyków lub węzełków na sznurku.
W XIII w. mnisi cysterscy opracowali nową formę różańca, którą przyrównali do bukietu róż składanych na cześć Maryi Panny. Do różańca dołączono Pozdrowienie Anielskie zawarte na kartach Pisma Św. W takiej formie rozpowszechniał różaniec Św. Dominik i zakon dominikański. Zakonnicy odmawiali różaniec, chodząc od miasta do miasta i od wsi do wsi.Tak też różaniec dotarł do Polski. W roku 1350 dzięki zakonowi Kartuzów ukształtowało się obecnie znane Zdrowaś Mario wraz z dodatkiem modlitwy kościoła. Od wieku XV znane były trzy tajemnice różańca: radosna, bolesna i chwalebna. W takiej formie zatwierdził różaniec w wieku XVI papież Pius V. W roku 2002 Ojciec Święty – Jan Paweł II dołożył do różańca Tajemnice Światła. 

Takich treści posłuchać mogły dzieci z młodszych klas podczas piątkowego apelu.
Modlitwę na scenie poprowadziły dzieci z klasy Ib, a na zakończenie oglądaliśmy w wielkich emocjach teledysk, który Ib tworzyła w październiku podczas omawiania treści związanych
z różańcem.
Zachęcamy do obejrzenia!

Sylwia Wytykowska

{gallery}wydarzenia/najmlodsi_o_rozancu_1b_30_10_2019{/gallery}