Pielgrzymka klas trzecich GSU do Włoch AD 2018

579

Po trzech dniach egzaminów, w sobotę popołudniem gimnazjaliści wraz z opiekunami spotkali się na ul. Cichej, by stamtąd wyruszyć na ośmiodniową wycieczkę do Włoch. Kolejnego dnia, o poranku dotarli do Desenzano nad jeziorem Garda, miejsca narodzin św. Anieli Merici. Przywitała ich siostra Patrycja, która mieszka we Włoszech od dziesięciu lat. Po uroczystej Eucharystii w języku włoskim oraz śpiewach uwielbieniowych, pielgrzymi odwiedzili dom, w którym mieszka siostra Patrycja, a niegdyś żyła w nim św. Aniela. Kolejnym punktem wyprawy była przepiękna Brescia.

Zajrzyj codziennie  relacja!

Na Piazza della Loggia zebrani słuchali opowieści o życiu św. Anieli. W godzinach wieczornych dwa autokary wraz 95 uczniami dotarły do hotelu. To był długi dzień. Następnym punktem wyprawy jest Florencja.
{gallery}wydarzenia/pielgrzymka_rzym_2018/1{/gallery}

W poniedziałek wczesnym rankiem tuż po śniadaniu nasi wycieczkowicze wyruszyli do Florencji. Podróż trwała ponad trzy godziny. Po dotarciu na miejsce uczniowie wraz przewodnikami rozpoczęli zwiedzanie miasta. Między innymi widzieliśmy Most Złotnikow, Katedrę Santa Maria del Fiora przykrytą wspaniałą kopułą, Babtysterium, do którego prowadzą słynne Rajskie Wrota. Następnie przyszedł czas na odpoczynek obiad i lody. Okolo godziny dwudziestej gimnazjaliści dotarli do Pavony połozonej pod Rzymem. Tam będą nocować przez kolejne trzy dni. Po kolacji mieli czas na relaks w urokliwym hotelowym ogrodzie.
{gallery}wydarzenia/pielgrzymka_rzym_2018/2{/gallery}

Czwartego dnia, po wczesnym śniadaniu, pielgrzymi wyruszyli do Rzymu. W autokarach wszyscy oddali swój głos na Wzorową Łazienkę. Następnie, po spotkaniu z przewodnikiem, gimnazjaliści wraz z opiekunami odbyli spacer śladami starożytnych Rzymian. Zobaczyli Koloseum, Fora Cesarskie z kolumną Trojana, Kapitol z pomnikiem Aureliusza oraz Forum Romanum. Zwiedzili również bazyliki: Matki Boskiej Śnieżnej oraz św. Jana na Lateranie. Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie, jednak upał nie doskwieral. Około godziny szesnastej wszyscy wyruszyli do Tivoli, gdzie zachwycali się pięknym Parkiem Villa Gregoriana. Dawne papieskie ogrody znajdujące się w pobliżu świątyni Westy, zrobiły na zwiedzających ogromne wrażenie. W godzinach wieczornych gimnazjaliści powrócili do Pavony na kolację i regenerację. Jutro znów wczesna pobudka.

{gallery}wydarzenia/pielgrzymka_rzym_2018/3{/gallery}

Po wczesnej pobudce i zjedzeniu śniadania, pielgrzymi wyruszyli z Pavony do Watykanu na audiencję. Ubrani w urszulanskie mundurki, mogli zobaczyć z bliska papieża Franciszka. Dla wielu było to szczególne przeżycie. Po opuszczeniu placu św. Piotra gimnazjaliści wraz z opiekunami i przewodnikiem udali się na spacer po barokowej części Rzymu. Zobaczyli schody hiszpańskie z kaskadą balustrad i balkonów, fontannę di Trevi oraz Barcaccia. Następnie udali się do Bazyliki św. Pawła za murami. Około godziny szesnastej wyruszyli do Castel Gandolfo, letniej rezydencji papieza położonej nad pięknym polodowcowym jeziorem. Tam podziwiali dzieła Berniniego (kopułe kościoła św. Tomasza oraz fontannę). Dziś było upalnie, temperatura przekraczająca ponad trzydzieści stopni, była dla wielu męcząca. Jutro znów wczesna pobudka, zwiedzanie Rzymu, a następnie piękna Toskania.

{gallery}wydarzenia/pielgrzymka_rzym_2018/4{/gallery}

Dziś pielgrzymi po zjedzeniu śniadania opuścili hotel w Pavonie i pojechali do Watykanu. Tam zwiedzali Kaplicę Syktynska że słynnym freskami Michała Anioła oraz muzea watykanskie. Następnie przeszli do Bazyliki św. Piotra, gdzie pomodlil się szczególnie przy grobie Jana Pawła II. Po odpoczynku i zjedzeniu obiadu, wyruszyli do Orvieto. W tym malowniczym miasteczku miał miejsce w XIII CUD EUCHARYSTYCZNY. Młodziez pomodlila się w miejscowej katedrze. Wieczorem zaś wszyscy dotarli do Montepulciano.W drodze do hotelu oczywiście było głosowanie na Wzorowa Łazienkę.

{gallery}wydarzenia/pielgrzymka_rzym_2018/5{/gallery}

Arrivederci Italia! Czas pożegnać piękne Włochy. Przed pielgrzymami 1500 km do pokonania, około 14 godzin podróży. We wspomnieniach pozostaje ostatni spacer po malowniczym toskanskim Montepulciano. Szczęśliwi, zmęczeni, urzeczeni pięknem Włoch, powracają na ulicę Cichą i wierzą, że w Polsce równie słonecznie.

{gallery}wydarzenia/pielgrzymka_rzym_2018/6{/gallery}