,,Po indeks z Pitagorasem”

704

Wszystkich interesujących się matematyką, osiągających sukcesy w tej dziedzinie lub po prostu chcących wiedzieć więcej, zapraszam serdecznie 25 maja 2021 roku o godz. 12.00 na kolejne zdalne spotkanie dla młodzieży z cyklu ,,Po indeks z Pitagorasem”.

Prof. UAM dr hab. Małgorzata Bednarska-Bzdęga wygłosi wykład pod tytułem ,,Które monety są fałszywe?”.

Streszczenie: Mamy cztery identycznie wyglądające monety. Jedna z nich jest fałszywa i różni się wagą od pozostałych (ale nie wiemy, czy jest lżejsza, czy cięższa). Mamy wagę szalkową bez odważników, możemy w każdym ważeniu położyć na każdej szalce tyle monet, ile chcemy i porównać w ten sposób masy monet. Jaka jest najmniejsza liczba ważeń, gwarantująca, że wykryjemy fałszywą monetę? Ten problem i podobne, związane z poszukiwaniem fałszywych monet, będą punktem wyjścia do opowieści o drzewach decyzyjnych i o innych koncepcjach matematycznych, ukrytych w niewinnie wyglądających zagadkach. Zagadkę o czterech monetach warto rozwiązać przed wykładem.

Odbywające się w bieżącym roku akademickim wykłady dla młodzieży są współfinansowane z projektu ,,Matematyka ma MOC! – popularyzacja nauk matematycznych na WMiI UAM w Poznaniu”.

LINK do wydarzenia znajduje się na stronie:

https://emi.wmi.amu.edu.pl/wydarzenie/po-indeks-z-pitagorasem-61/

Serdecznie polecam i zapraszam do udziału.

Sobaszkiewicz Anna