Warsztaty genetyczne

731

W dniu 21 września odbyły się warsztaty Mobilnej Akademii Nauk prowadzone przez Stowarzyszenie Gen-i-już, z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. Zajęcia dla klas 1a, 1b, 2a , 4a i 4b poprowadziły panie Paulina Lesiczka i Anna Spik.


Podczas zajęć klasy wzięły udział w multimedialnym wykładzie dotyczącym budowy organizmu, komórek ludzkiego ciała i informacji genetycznej zakodowanej w DNA.
Następnie uczniowie wzięli udział w „Eksperymentarium”:
– klasy 1-2, przeprowadzały eksperyment z „Tęczowych płytek” (zmiana kolorów w zależności od pH, dzieci poznawały procedurę prowadzenia eksperymentu naukowego, ćwiczyły małą motorykę oraz myślenie przyczynowo skutkowe) a następnie „robiły dym”- przeprowadzały doświadczenia z suchym lodem – dzieci poznały zjawiska chemiczne i fizyczne obecne w przyrodzie),
– klasy 4, izolowały własne DNA (bezpieczna izolacja DNA tzw. metodą domową, z wykorzystaniem: bezpiecznych odczynników – sól fizjologiczna, detergent, alkohol). Po przeprowadzeniu izolacji uczniowie wzięli swoje wyizolowane DNA ze sobą do domu na pamiątkę.
W warsztatach wzięło udział ponad 100 uczniów szkoły podstawowej, mamy nadzieję, że w trakcie roku szkolnego będziemy mogli doświadczyć podobnych zajęć, które w sposób praktyczny będą poszerzać naszą przyrodniczą wiedzę.

Zofia Chyleńska

 

{gallery}wydarzenia/2018_09_21_warsztaty_genetyczne{/gallery}