Wizyta w Sądzie Okręgowym

393

We wtorek, 9 kwietnia grupa uczniów z klasy I i III liceum udała się z opiekunem do sądu okręgowego w Poznaniu na rozprawę dotyczącą śmierci Ewy Tylman.

Postępowanie karne przeciwko Adamowi Z. toczyło się od stycznia 2017 roku, a rozprawa, której byliśmy świadkami miała zakończyć się odczytaniem wyroku.  Ze względu jednak na zawiłość sprawy, zostało ono odroczone na 17 kwietnia.
Wizyta w sądzie oraz udział w roli obserwatorów pogłębił naszą wiedzę o postępowaniu karnym, a także umożliwił poznanie tajników pracy w sądzie.  
 
Tydzień później, 17 kwietnia 2019 r. część z nas wybrała się na odczytanie wyroku w sprawie Adama Z.   Oskarżony został uniewinniony z powodu braku konkretnych dowodów świadczących o jego domniemanej winie. Oskarżyciele publiczni i posiłkowi opierali się bowiem wyłącznie na poszlakach i domysłach dotyczących przyjaciela ofiary. Z racji, iż nie pojawił się żaden świadek mogący potwierdzić dokonanie przez Adama Z. zbrodni, a nagrania z monitoringu nie obejmowały miejsca zaginięcia Ewy Tylman, główny oskarżony w tej sprawie nie poniesie odpowiedzialności karnej. Myślę, że dzięki wizycie w sądzie mogliśmy rozszerzać nasze kompetencje z wiedzy o społeczeństwie, a będąc naocznymi świadkami postępowania sądowego, przekonaliśmy się jaką odpowiedzialnością muszą wykazać się sędziowie, prokuratura, obrońcy i oskarżyciele.
 oprac. J. Nowaczyk

{gallery}wydarzenia/09_04_2019_ewa_tylman{/gallery}