W dniach 27 – 30 września dwanaścioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w wymianie polsko-niemieckiej z uczniami z Bochum.
Było to drugie w ramach tej wymiany spotkanie – w marcu to Polacy odwiedzili niemiecką szkołę.
27 września (wtorek) po południu, po przygotowaniu w szkole poczęstunku, wybraliśmy się na poznański Dworzec Główny, aby odebrać naszych gości. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i cieszyli się na spotkanie. Wraz z Niemcami udaliśmy się do szkoły, po której ich oprowadziliśmy. Następnie każdy ze swoim gościem udał się do domu.
Następnego dnia (w środę) braliśmy udział w modlitwie przed lekcjami. Później wspaniale bawiliśmy się podczas różnych gier integrujących. Śmiechu było co nie miara! Następnie udaliśmy się do Muzeum Brama Poznania, aby zapoznać naszych kolegów z Niemiec z bogatą historią naszego miasta. Po obiedzie w szkole, podzieleni na cztery grupy, wyruszyliśmy poznawać Poznań, tym razem nie tylko w teorii, ale dzięki grze terenowej. Zadania dotyczyły wielu charakterystycznych elementów Poznania i wzbudziły duże poruszenie. Uczestnicy musieli zrobić sobie selfie z bamberką czy pomóc niemieckiej młodzieży złożyć po polsku zamówienie
w McDonald. Po zakończeniu gry miejskiej mieliśmy czas wolny, który postanowiliśmy wykorzystać na pokazanie gościom naszych ulubionych miejsc, zakupy czy posiłek w wybranej restauracji.
W czwartek również rozpoczęliśmy dzień modlitwą i grami integrującymi. Na uczniów czekała także atrakcja – nauka Poloneza i Belgijki pod czujnym okiem Pani Majewskiej. Nawet ci, którzy nie przepadają za tańcem świetnie się bawili. Później udaliśmy się na Cytadelę, gdzie Pan Cierechowicz zaznajomił nas z historią tego ważnego miejsca. Po powrocie do szkoły zjedliśmy obiad i rozegraliśmy polsko-niemiecki turniej siatkówki. Wieczorem, część osób udała się do domu Oskara, którego rodzice zaprosili nas do urządzenia nocy filmowej.
W piątek, po porannej modlitwie, braliśmy udział w dwóch lekcjach. Mogliśmy wybrać przedmioty, które chcieliśmy pokazać gościom. Część osób wybrała wf, inni plastykę czy chemię. Później poszliśmy do manufaktury słodyczy ,,Słodkie Czary Mary, gdzie każdy zrobił swojego własnego lizaka. Po szybkim obiedzie i obejrzeniu koziołków o 12, odwiedziliśmy Muzeum Rogala na Starym Rynku. Tam poznaliśmy historię poznańskich rogali, które również mogliśmy samodzielnie wykonać oraz spróbować. Wspólny dzień zakończyliśmy wyjściem na kręgle. W wolnym czasie większość wybrała się na Termy Maltańskie, Noc Naukowców lub po prostu spędzała popołudnie u goszczących rodzin.
W sobotę niestety musieliśmy pożegnań naszych wspaniałych gości. Zasmuceni, ze łzami w oczach prowadziliśmy ostatnie rozmowy i obiecywaliśmy sobie utrzymanie kontaktu. Mamy nadzieję, że kiedyś jeszcze się spotkamy.
Serdecznie dziękujemy Pani K.Jelinek i Pani P.Solarek za przygotowanie oraz ogromne zaangażowanie w organizację wymiany.
{gallery}wydarzenia/Bohum_wymiana_2016{/gallery}