100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

453

“Ciebie Boga wysławiamy…” za dar niepodległej Ojczyzny. 11 listopada w wielu kościołach w kraju i za granicą zabrzmiały podniosłe słowa ‘Te Deum” – hymnu dziękczynnego za odzyskaną wolność.

W całej Polsce i na świecie nasi rodacy świętowali ten niezwykły dzień. Wywieszaliśmy flagi, spotykaliśmy się na śpiewankach patriotycznych, uczestniczyliśmy w marszach, piknikach, koncertach, biegach i wielu, wielu innych wydarzeniach, które miały podkreślić rangę tego Święta. W wielu miejscach świata ważne budynki zostały podświetlone w biało-czerwonych barwach. Pojawiły się spoty opowiadające o naszej historii.
Również nasza szkoła przygotowała program rocznicowych obchodów. Wszystkie szkolne gazetki zakwitły biało-czerwonymi barwami. 9 listopada rozpoczęliśmy koncertem pana Jacka Kowalskiego i Jego zespołu. Koncert pieśni patriotycznych przeplatany gawędą o dzielnych Wielkopolanach, którzy przystapili do Powstania Wielkopolskiego, bo przecież w tych gorących latach nic nie było oczywiste… . Była to piękna lekcja historii. Wszyscy słuchaliśmy z uwagą, zafascynowani barwną opowieścią. Następnie mogliśmy uczestniczyć w incenizacji przygotowanej przez uczniów liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej pod kierunkiem p. prof. Agnieszki Ślaskiej-Ryczaj przy współpracy p. Alicji Ruczaj i p. Jędrzeja Fecka (chór i zespół muzyczny). Młodzi aktorzy przywołali wielkie wydarzenia z naszej historii ujęte w filmowe obrazy i literackie  formy najwybitniejszych dzieł – nie zabrakło “Pieśni konfederatów barskich” z dramatu Słowackiego, Widzenia ks. Piotra z “Dziadów” cz. III, “Pana Tadeusza”, Litanii pielgrzymów z “Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”  Adama Mickiewicza, “Modlitwy za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi. Współczesność zaakcentowała pieśń Jacka Kaczmarskiego pt. “Zbroja”. Przedstawienie poruszyło widzów i zachęciło do refleksji nad ceną, jaką za wolność zapłacili nasi przodkowie. O 11.11 w sali gimnastycznej zaśpiewaliśmy, jak tysiące uczniów w całej Polsce, hymn Polski. Dzień kończył się wizytami klas w muzeach, na wystawach i spacerem po  miejscach związanych z historią Poznania i Polski.
Uczestniczyliśmy w niezwykłym wydarzeniu. Niepodległość, za którą jesteśmy winni wdzięczność naszym przodkom, jest również zadaniem dla nas.
Niech Bóg błogosławi naszą Ojczyznę!

{gallery}wydarzenia/09_11_2018_dzien_niepodległosci{/gallery}