Archipelag Skarbów

507

Program profilaktyczny Archipelag Skarbów przeznaczony był dla uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum. Uczniowie przez dwa dni uczestniczyli w zajęciach warsztatowych odbywających się w auli szkolnej. Wydarzenie miało na celu pokazać ludziom wchodzącym w dorosłość prawdziwe wartości życia. Podczas całego programu towarzyszyła nam miła atmosfera i wiele emocji. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z trudnymi tematami, takimi jak szczęście w życiu, seks i miłość, uzależnienia.

W czasie dorastania w głowie młodego człowieka pojawiają się różne pytania i problemy życiowe, na które trudno samemu odpowiedzieć. Na początku zastanawiano się, czym jest tak naprawdę szczęście? Do czego powinniśmy dążyć? Czym jest pasja? Państwo prowadzący często podawali wiele przykładów ludzi, np. sportowców, którzy odnieśli w życiu sukces. Dzięki wzajemnemu wsparciu w rodzinie i ciągłej chęci dążenia do celu, udało im się. Następnie zostało omówione pojęcie miłości, co w przypadku młodzieży często mylone jest z zakochaniem. Związki w tak wczesnym wieku, zwykle kończą się szybko i pozostawiają ogromne rany na sercu nastolatka. Oprócz odnalezienia szczęścia i miłości dowiedziano się, jak poskromić własnego tygrysa, czyli jak unikać pornografii i poczekać z seksem aż do małżeństwa. Drugi dzień programu dotyczył tematu unikania alkoholu, narkotyków i przemocy, do których dzisiejsza młodzież jest skłonna. Prowadzący starali się odczarować przekaz mediów oraz styl życia celebrytów. Następnie na scenie pojawiła się grupa utalentowanych uczniów, biorących udział w Festiwalu Twórczości, gdzie przedstawili swoje prace dotyczące tematów z poprzedniego dnia. Znalazły się tam rysunki plastyczne, wiersze i piosenki. Każdy uczestnik dostał również nagrodę w postaci oceny z danego przedmiotu szkolnego.
Archipelag Skarbów odkrył przed gimnazjalistami różne możliwości i wytłumaczył wiele niezrozumiałych spraw. W dynamiczny sposób nauczył zdrowego i mądrego stylu życia, używając różnorodnych metod pracy z grupą. Uczniowie z zaangażowaniem odpowiadali na pytania, głosowali, a nawet śpiewali Szantę z Archipelagu Skarbów. Całe spotkanie wywarło na uczniacch ogromne wrażenie.

{gallery}wydarzenia/archipelag_2016{/gallery}