Biblioteka ZSU

632

fb biblio

 

 

 #54

Jan Jakub Twardowski ur. 1 czerwca 1915 – polski ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. To z jego wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej pochodzi zdanie: Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą..

54

#53

3.06 DZIEŃ SAVOIR-VIVRE

Savoir-vivre to zbiór dobrych manier i zasad obowiązujących w danej kulturze i szerokości geograficznej. Dobre wychowanie w życiu codziennym może nam wiele dać. Ludzie wokół nas będą przyjaźniej nastawieni, a to z kolei na pewno wpłynie na polepszenie wzajemnych kontaktów. Proponujemy książki na ten temat.

53

#52

52

#51

51

#50

50

 

#49

49

#48

48

#47

47

#46

46

#45

Wiktor Hugo zmarł 22 maja, 135 lat temu w Paryżu we Francji. Jeden z najważniejszych twórców literatury francuskiej i czołowy przedstawiciel romantyzmu francuskiego. Był pisarzem, poetą, dramaturgiem i politykiem. Napisał „Nędzników”; „Katedrę Marii Panny w Paryżu”; „Pracowników morza”; „Dzwonnika z Notre Damme”.
45

 

#44

23 kwietnia 2020 odbyło się pierwsze spotkanie kółka czytelniczego w nowych okolicznościach!!!

Wielu z nas potwierdziło tęsknotę za dawnym szkolnym dzwonkiem, czy po prostu za rozmową w cztery oczy a nie przez ekran komputera. Jednak my (Oficjalne Stowarzyszenie Polecaczy Książkowych) domagaliśmy się nawet poprzez dzielącą nas odległość zebrania się w naszym tradycyjnym gronie. Na początku większość była cicho, ale po kilku minutach
wszyscy się ożywili. Oczywiście polecaliśmy książki oraz słuchaliśmy jak inni je polecają. Trudno się nie zgodzić, że wynieśliśmy wiele ciekawych informacji o książkach. Pani zachęciła nas, aby w różne sposoby nabywać literaturę i korzystać z różnych form dostępu do niej. Teraz potrzebujemy czegoś, co nam zajmie czas i będzie pożyteczne.
Takie spotkania są super, ponieważ możemy odetchnąć od normalnych lekcji.

Rena Porwich 6a

44


#43

 43

#42

55 lat temu, 19 maja zmarła Maria Dąbrowska.

Była polską nowelistką, powieściopisarką, eseistką, autorką dramatów historycznych. Międzywojenną twórczość Dąbrowskiej otwierają opowiadania poświęcone tematyce spółdzielczej i młodzieżowej, umieszczone w zbiorach “Dzieci ojczyzny” (1918) i “Gałąź czereśni” (1922), ale dopiero cykl opowiadań “Uśmiech dzieciństwa” (1923), osnuty na wspomnieniach z lat dzieciństwa spędzonych na wsi, zwrócił na pisarkę uwagę krytyki i czytelników. Wielkim sukcesem stał się następny cykl “Ludzie stamtąd” (1926). W latach 1932 – 1934 ukazały się kolejne tomy najwybitniejszego dzieła pisarki, “Noce i dnie”, które sama autorka nazwała powieścią o Kaliszu. Powieść ta w zgodnej ocenie krytyków literatury uważana jest za najlepszą powieść epicką w dwudziestoleciu międzywojennym.

 

42
#41

41

#40

“Dziennik 1954” Leopolda Tyrmanda to jego najwybitniejsza książka. Od innych słynnych dzienników – Nałkowskiej, Iwaszkiewicza czy Gombrowicza – różni się przede wszystkim tym, że obejmuje nie lata, a zaledwie trzy miesiące, od 1 stycznia do 2 kwietnia 1954 roku. Nie przeszkodziło to Tyrmandowi stworzyć całej panoramy miejsc, czasów i portretów ludzkich: opisuje powojenną, odbudowywaną z gruzów Warszawę, ale sięga też pamięcią do swoich okupacyjnych wędrówek po Europie i do lat trzydziestych; jest ironicznym kronikarzem bieżącego życia kulturalnego; przygląda się wnikliwie i złośliwie swoim współczesnym i obserwuje codzienność miasta, z jego kwitnącą, mimo reżimowych obostrzeń, “inicjatywą prywatną”. Tutaj znajdziemy też barwne portrety innych ważnych postaci polskiej sceny kulturalnej – żartobliwo-ciepły hołd złożony Kisielowi czy wyjątkowo złośliwe fragmenty poświęcone Zygmuntowi Kałużyńskiemu. Lecz z równą pasją opisani są tu ludzie, o których, gdyby nie te notatki, nikt by dzisiaj nie pamiętał – na przykład pan Dyszkiewicz, “koszularz” o przedwojennej klasie, przerabiający Tyrmandowi tandetne koszule z domu towarowego tak, by nadać im szlachetność i szyk.

Drodzy licealiści, z tej książki można się dowiedzieć mnóstwo ciekawych faktów z życia społeczeństwa w okresie powojennym. Zapraszamy do czytania!!!

40

#39

15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodzin.

Międzynarodowy Dzień Rodzin 2020 wypada w piątek, został ustanowiony przez Zgromadzenie Generalne ONZ w 1993 roku, kiedy to uchwalono rezolucję nr 47/234 i zatwierdzono, że 15 maja będzie świętem rodziny.
Co robić tego dnia? Oczywiście spędzamy ten dodatkowy czas aktywnie. Wiadomo bowiem, że najwięcej radości daje wspólna zabawa. Przenosi nas do świata, w którym wszystko jest możliwe, w magiczny sposób buduje i wzmacnia więzi oraz pomaga się solidnie zrelaksować. Dlatego na czas Święta Rodziny zapominamy o laptopach, tabletach czy komórkach!

Chwytamy za skakankę, piłkę, zośkę… Gramy w planszówki, karty, statki, „Państwa – miasta”… Wskakujemy na rowery, hulajnogi, do kajaków… Po prostu odkrywamy radość z bycia razem z rodziną.

39

#38
38
#37

37
#36

36

#35

12 maja obchodzimy 85 rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Warto przeczytać książkę: Józef Piłsudski do Polaków. Myśli, mowy i rozkazy.

Jest to szkic biograficzny autorstwa Bohdana Urbankowskiego.
To wybór najważniejszych opinii Józefa Piłsudskiego dotyczących naszej historii, polityki, charakteru i mentalności narodowej. Zebrane tu zostały niebywale trafne, nieraz nawet bulwersujące obserwacje i wnioski, które nic nie straciły na aktualności. Książka okazuje się zadziwiającym komentarzem do obecnych wydarzeń w naszym kraju, tak jakby Marszałek dziś obserwował nasze życie polityczne i społeczne. Myśli Piłsudskiego pochodzą z całego okresu jego niezwykle barwnego życia – od czasów PPS-owskiej konspiracji, przez działalność strzelecką, Legiony Polskie, wojnę polsko-bolszewicką, przewrót majowy, aż po ostatnie lata. Marszałek odwołuje się często do wybitnych postaci polskiej i europejskiej kultury oraz historii. Opinie jego przyjmują formę maksym lub dłuższych wypowiedzi, a całość przybiera znakomitą szatę literacką.

35

#34

Jan Parandowski urodził się 11 maja, 125 lat temu we Lwowie, polski pisarz, eseista i tłumacz. Znany przede wszystkim ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną. Naszym uczniom znane są „Przygody Odyseusza”, „Mitologia” i „Wojna trojańska”. Jan Parandowski był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

34

#33
33

#32
32

#31
31
#30

Adam Bahdaj zmarł 7 maja 35 lat temu w 1985 roku. Był polskim pisarzem i tłumaczem z języka węgierskiego. Napisał min. takie książki jak: „Do przerwy 0:1”, „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Kapelusz za 100 tysięcy”.

30
#29
29

#28

115 Rocznica Urodzin Georga Chandosa Bidwella, brytyjskiego pisarza, który mieszkał dużą część życia w Polsce.

Specjalizował się szczególnie w tematyce historii Anglii i Wielkiej Brytanii. Pisał po angielsku. Jego prace były następnie przekładane przez żonę Annę. Był twórcą bardzo popularnym w Polsce.

 

 

28
#27

Kochani, uczymy się teraz w domu z powodu pandemii. Zapraszamy naszych najmłodszych do obejrzenia książeczki o Koronawirusie. Dowiecie się z niej co to jest, jak się zachować , by go uniknąć i co robić by zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.

https://www.granice.pl/news/koronawirus-ksiazka-dla-dzieci-pdf-za-darmo-ebook-pobierz-masz-te-moc/9271?fbclid=IwAR37kRAvGgsW5mltm_V2CMlx_HwVCU-Xf1kRrJqmO4LGYQfVfW4ChQYh4BQ

#26

Utknąłeś w domu? Te 12 słynnych muzeów oferuje wirtualne spacery.

Od starożytności po sztukę współczesną – odwiedź jedne z najpiękniejszych muzeów na świecie nie ruszając się z domu. Życzymy mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/?fbclid=IwAR2zEdxXFlyV1_ICUSBWegXQYZvI29l8xFOHUjRnI2bgrBmxsYzzSwZZFyA

#25

Mijają kolejne dekady, a twórczość J.R.R. Tolkiena nieustająco cieszy się popularnością. Minęło już ponad 80 lat od pierwszego wydania powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, dzięki której świat po raz pierwszy usłyszał o Śródziemiu. Na czym polega ten Tolkienowy fenomen? Wszystkich miłośników Tolkiena zapraszamy do odkrycia tej tajemnicy .
25
#24

CO CZYTAĆ ???
Mamy coś także dla miłośników fantasy. Cały, pięciotomowy cykl!
“Nie będę już dłużej opłakiwała tych, którzy zginęli i śpią w swoich podwodnych grobach. Głosy tych, co odeszli, wzywają: nasze dzieje, warte są zapamiętania. Biorę więc pióro do ręki i zaczynam pisać…”
Tak zaczyna się tragedia Atlantydy, zaginionej na zawsze w paroksyzmie ziemi i
morza.

Brzmi intrygująco? Oczywiście!
Warto zatem zabrać się za znakomity cykl Stephena Lawheada z cyklu
„Pendragon”. Zaczyna się od powieści „Taliesin”, następne to „Merlin”, „Artur”,
„Pendragon” i „Graal”.

 24

#23
25 lat temu, 26 kwietnia zmarła polska prozaiczka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej Hanna Ożogowska. Napisała między innymi następujące książki: „Ucho od śledzia”; „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”; „Głowa na tranzystorach”; „Tajemnica zielonej pieczęci”.
23
#22

CO CZYTAĆ???

A znacie już „Pierścień rybaka” autorstwa Jean Raspaila? To doskonała, po trosze historyczna, po trosze sensacyjna powieść. Porównywana czasem do „Kodu Leonarda da Vinci” Dana Browna, ale w przeciwieństwie do tamtej, pełnej wyssanych z palca insynuacji wobec Kościoła i chrześcijaństwa zadająca pytania w oparciu o fakty. Niezwykle sugestywna, niejeden jej czytelnik sprawdzał w watykańskich podziemiach…

A co? Przeczytaj i się dowiedz!

POLECAMY !!!

22
#21

CO CZYTAĆ ???

Czy książka napisana przed ponad stu laty może jeszcze kogoś zainteresować czy nawet zainspirować?
W dzisiejszym świecie, w którym niektórzy chcieliby, aby historia literatury (można sobie wstawić inne słowo – muzyki, malarstwa czy w ogóle kultury) nie sięgała dalej niż dwa tygodnie wstecz wydaje się to niemożliwe. A jednak…
Ojciec Święty Franciszek, wracając do Rzymu z pielgrzymki na Filipiny w styczniu 2015 roku, powiedział: „Jest taka książka, (…), została napisana w 1907 roku w Londynie….Nosi tytuł „Władca świata”, a autorem jest Robert Hugh Benson. I chociaż została napisana w 1907 roku, to warto ją przeczytać (…)”.

No, takiego autorytetu warto posłuchać i sięgnąć po pozycję wydaną nie tak dawno przez wydawnictwo „Fronda”.
Przeczytają ją z przyjemnością (choć to przyjemność szczególnego rodzaju) miłośnicy fantastyki – wszak wizja nowego świata jest poruszająca. Przeczytają czytelnicy zadający sobie i światu pytania natury duchowej, przeczytają ci, którzy pytają o przyszłość świata. Wartka akcja, wyraziści bohaterowie – czegóż chcieć jeszcze?

POLECAMY !!!

21
#20
20
#19

e świata. Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury.
Sekretarz Generalny ONZ U Thant, 21 marca 1971 r.
19


19
#18

MARK TWAIN 110 ROCZNICA ŚMIERCI

Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens – amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. Do jego najbardziej znanych powieści należą Przygody Tomka Sawyera, Przygody Hucka i Książę i żebrak. Pisarz William Faulkner nazwał Twaina „ojcem amerykańskiej literatury”.

18 

#17

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 18.04.2020

Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju.

Zamek Królewski w Warszawie:
https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

17

#16

Drodzy maturzyści polecamy Wam dzieło Artura Hutnikiewicza: “Od czystej formy do literatury faktu”.

Główne teorie i programy literackie XX stulecia. Warto rozszerzyć swoją wiedzę o literaturze!

 

 

 

 

16

#15

W WOLNYM CZASIE PROPONUJEMY SPOTKANIE Z KSIĄŻKAMI KAREN BLIXEN,DUŃSKIEJ PISARKI ZNANEJ GŁÓWNIE ZE WSPOMNIEŃ O SWOIM ŻYCIU W KENII W 135 ROCZNICĘ URODZIN

„Pożegnanie z Afryką” Karen Blixen to powieść autobiograficzna, jedna z najpiękniejszych książek o Afryce, z wyczuciem wydobywająca różnice między kulturą a naturą, obalająca obiegowe opinie i mity o prymitywizmie mieszkańców Czarnego Lądu.

Tematem, który łączy opowiadania wchodzące w skład zbioru „Zimowe opowieści” , jest tęsknota. Karen Blixen napisała je po powrocie z Kenii, podczas ponurego okresu niemieckiej okupacji Danii, czerpiąc natchnienie ze wspomnień spędzonych z dzieciństwa spędzonego w ojczyźnie. Te historie, przepełnione niezgłębioną mądrością i poetyckością, należały do najbardziej lubianych zarówno przez autorkę, jak i czytelników.

„Siedem niesamowitych opowieści” to osobliwe historie o losach ludzkich, na które Karen Blixen spogląda z właściwą sobie ironią, życzliwością i zadumą. Bogaty świat fantastyki, baśni, mitu przeplatający się ze światem rzeczywistym jest tłem dla refleksji o miłości, marzeniach i sztuce. To właśnie te opowieści przyniosły jej pisarską sławę i przyczyniły się do nadania jej przydomka „Szeherezada Północy”.

 15

#14

Zatrzymajmy się na chwilę, wspomnijmy polską pisarkę, poetkę i tłumaczkę
ANNĘ KAMIEŃSKĄ w 100 rocznicę urodzin.

 14

#13

Z okazji dnia czekolady warto sięgnąć do książek na jej temat:

 

 13

#12

Kochani, najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, niech każdy z nas wykorzysta ten okres czasu jak najlepiej.

 

 12

#11

 

11

#10

10

#9

9

#8

 

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia daje nam możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest popularyzowanie Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Głównym założeniem obchodów jest wskazanie na konieczność zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie, które obejmuje wiele obszarów w tym: promocje zdrowia, profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną.

 

8

 

#7 

Ciągle warto też sięgać do książek Zofii Kossak-Szczuckiej. Poprzez historię zadaje aktualne wciąż pytania. Była człowiekiem Kościoła, więc rozumie go doskonale. Ale potrafiła być surowa i wymagająca dla siebie i dla nas, chrześcijan. Jej dzieło – „Krzyżowcy” – zostało zakupione przez Hollywood do ekranizacji, niestety nie doszło do tego, bo twórcy filmu nie mogli się z nią skontaktować. Było to podczas wojny, a ona akurat znalazła się w niemieckim obozie koncentracyjnym… Przeżyła i napisała jeszcze wiele pięknych pozycji, od książek dla dzieci (Kłopoty Kacperka, góreckiego skrzata) aż po wielką panoramę czasów powstania styczniowego (Dziedzictwo).

Zofia Kossak-Szczucka
Powieściopisarka, publicystka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom “Żegota”. Urodziła się 10 sierpnia 1889 roku w Kośminie k. Lublina, zmarła 9 kwietnia 1968 roku w Bielsku-Białej.

 

7

 

#6

 

Zbliżamy się do końca Wielkiego Postu. Może warto jeszcze sięgnąć do książek, które będą nas przybliżać do Pana Boga. Jedną z propozycji jest cykl książek Louisa de Wohla.

Louis de Wohl (ur. 24 stycznia 1903 w Berlinie jako Ludwig von Wohl, zm. 2 czerwca 1961 w Lucernie) – autor licznych powieści historycznych oraz książek o tematyce religijnej.
Jego książki o katolickich świętych stały się międzynarodowymi bestselerami. Na podstawie szesnastu jego książek nakręcono filmy, a papież Jan XXIII nadał mu tytuł Rycerza Komandora Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego. Jego książki dobrze przyjęto w USA. Zostały przetłumaczone na 12 języków.

6

 

#5

Janusz St.Pasierb

Droga krzyżowa

nic dziwnego
że co chwilę upada

nie ma chwili
żeby nas nie dźwigał

czasem ktoś się rozpłacze
jest wtedy jeszcze ciężej

chustą twarz obetrze
patrzy ze zgrozą w odbicie

czasem krzyż podeprze
jest mniej samotny w męce

raptem zakrzyknie obok
zagłuszy na chwilę pulsowanie krwi

obok podobne krzyże
umiera między innymi

pomiędzy dobrym i złym

jak każdy z nas rozpięty

 

5

#4

4

 #3

3

 

#2

2

 

#1

1

 

Mijają kolejne dekady, a twórczość J.R.R. Tolkiena nieustająco cieszy się popularnością. Minęło już ponad 80 lat od pierwszego wydania powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, dzięki której świat po raz pierwszy usłyszał o Śródziemiu. Na czym polega ten Tolkienowy fenomen? Wszystkich miłośników Tolkiena zapraszamy do odkrycia tej tajemnicy .